2018 2017 2016 2015
1. Vieta 2. Vieta 3. Vieta 4. Vieta 5. Vieta

Vērojot nozares attīstību šo gadu laikā, esam pamanījuši, ka līderi kļūst lielāki, turpretī autoskolu “apakšgals” kļūst arvien mazāks. Tas nozīmē, ka tirgus konsolidējas. Secīgi, 2018. gadā mūsu uzmanības centrā ir nonākušas autoskolu pakalpojumu cenas.

Monitoringa laikā ir atklāta mērķtiecīga manipulācija ar pakalpojuma cenu ar nolūku piesaistīt potenciālo kursantu. Tirgus cena B kategorijas teorijas apmācībai Latvijā ir ap 60 EUR. Jebkurš mēģinājums pasniegt, ka šī cena ir 90-120 EUR, no kuras tiek atrēķināts “akcijas piedāvājums”, ir manipulēšana ar patērētāju. Savukārt ievērojami lētākas cenas piedāvājums norāda, ka patērētājs tiks apmānīts (tiks palielinātas braukšanas nodarbību reizes, izrietoši braukšanas apmācības izmaksas). Projekta 2018. gada analīzē esam lūkojuši izvērtēt, kas ir patiesā skolas pakalpojuma cena, un cik liela ir cenas-kvalitātes attiecība.

Tops ir tapis apvienojot mūsu autoskolu monitoringa secinājumus un lapas apmeklētāju pozitīvā novērtējuma balsojumus.

Vieta
Presto Autoskola

Topa augšgalā savas pozīcijas ir noturējusi Presto Autoskola. 2018. gads ir tai bijis lielas izaugsmes gads. Filiāļu skaita ziņā Latvijā tā ir ieguvusi lielu pārsvaru, kļūstot par vislielāko autoskolu Latvijā, turpretī kursantu skaita ziņā tā ir lielāko skolu sešiniekā. Atzinīgi novērtējam, ka līdz ar izaugsmi skola nav zaudējusi uz apmācības kvalitātes rēķina.

No CSDD statistikas viedokļa, 2018. gadā Presto augstais sniegums ir bijis nemainīgs:

  • Teorētiskajā apmācībā visām apmācību kategorijām 93% kursantu nokārto eksāmenu ar pirmo reizi.
  • Praktiskā apmācība: B kategorijā vidēji 49% nokārto eksāmenu ar pirmo reizi. Šie rādītāji ir rekordaugsti ne tikai Rīgā, bet arī visā Latvijā.

Jāpiebilst, ka vairāki kursanti ir rakstījuši mums, ka Presto skolas teorijas eksāmens ir ļoti stingrs. Patiesībā visām autoskolām vērtēšanas kritēriji ir vieni – vai nu atzīmētā atbilde ir pareiza, vai nepareiza. Varbūt Presto jāpalielina pieļaujamo kļūdu skaits?

Presto serviss joprojām ir nepārspēts Latvijā, un neviena cita skola vēl nav ieviesusi attālinātu līguma noslēgšanu vai līdzvērtīgu elektronisko braukšanas nodarbību pieraksta sistēmu. Novērojām, ka 2018. gadā Presto kļuva aktīva Instagram un Youtube, un tās YT kanāls iegūst popularitāti.

Šogad, tāpat kā iepriekšējo gadu, secinām, ka Presto apmācības cenas ir pat zem vidējā tirgus līmeņa, un cenas un kvalitātes attiecībai nav analoga Latvijā.

Profils
Vieta
Autoskola DBS

DBS ir stabila skola, saglabājot stabilas līdera pozīcijas. Drošas Braukšanas Skola turpina sniegt neatsveramu ieguldījumu sabiedrības drošības labā ar neskaitāmām aktivitātēm visa gada garumā:

  • Periodiskas kampaņas drošas braukšanas apmācībai, t. sk. arī braukšanas iemaņu atsvaidzināšanai;
  • Ikgadēja bezmaksas auto tehniskā stāvokļa pārbaude, lai noteiktu tā atbilstību braukšanai ziemā;
  • Dalība sociālajā iniciatīvā pret mobilo ierīču lietošanas pie stūres “Laiks atmest” (sadarbībā ar Valsts policiju un ERGO apdrošināšanu);
  • Tāpat skola aktīvi komunicē caur dažādiem kanāliem – feisbuku, instagramu, arī YouTube. Tās YouTube kanāls ir izglītojošs, sniedzot praktiskus padomus drošā braukšanā.

Lai gan 2018. gadā CSDD statistikas rādītāji ir uzlabojušies, tie joprojām nav spoži. Braukšanā tie ir nedaudz zem nozares vidējā līmeņa – braukšanas eksāmenu ar pirmo reizi nokārto vidēji 34% kursantu. Turpretī teorētisko eksāmenu ar pirmo reizi nokārto vidēji 86% kursantu.

Drošas Braukšanas Skolas ieguldījums Latvijas autovadītāju kultūras uzlabošanā ir neatsverams. Kā autoskola DBS ir ļoti laba, bet diemžēl tās cenas ir visaugstākās Latvijā. Mūsuprāt šī skola ir laba izvēle tiem, kuriem autovadīšana sagādā zināmas grūtības.

Profils
Vieta
Kristīne Autoskola

Kristīne Autoskola nav liela, tai ir divas filiāles Rīgā, un viena filiāle Salaspilī, lai gan skola pastāv teju jau 10 gadus. Lai nu kā, tā ir strauji izcīnījusi vietu autoskolu topa pirmajā trijniekā. Kristīnes rezultāti teorijā ir ievērojami kāpuši (gada otrajā pusē vidēji 93% kursantu nokārtojot eksāmenu ar pirmo reizi), brīžiem iesoļojot Latvijas TOP 3 pēc CSDD statistikas rezultātiem. Arī B kategorijas praktiskās apmācības rezultāti Kristīnei ir bijuši augsti pēdējā pusgada laikā, 48,91% kursantu nokārtojot eksāmenu ar pirmo reizi.

Par spīti lieliskajiem CSDD rādītājiem, iesakām uzmanīgi izpētīt līgumu vai tajā nav kādas slēptās izmaksas. Skolas feisbuka lapā un mājas lapā tiek pastāvīgi piedāvāta akcijas cena teorijas apmācībai, nocenojot to no 120 EUR uz 20 EUR, kas ir topa ievadā minētā manipulēšana ar cenu. Atgādinām, ka šāda rakstura atlaides tiek kompensētas citos veidos – parasti uz braukšanas nodarbību skaita rēķina.

Izvēloties autoskolu, iesakām apskatīt ne tikai apmācību rezultātus vai iepazīties ar līguma nosacījumiem, bet izvērtēt arī skolas servisa līmeni (t.i. kādā līmenī tiek nodrošināti citi pakalpojumi, kas ir ietverti cenā – faktori, kas uzlabo un paātrina apmācības procesu). Skolas telpas un ērtības ietilpst šajā kategorijā. No Kristīnes kursantiem esam saņēmuši atsauksmes par autoskolas telpām, ka tās esot ļoti sliktā stāvoklī. Tas nozīmē, ka samazinātās cenas un kvalitātes attiecība autoskolā Kristīne atspoguļojas tās servisa līmenī.

Profils
4. Vieta
Autoskola Einšteins

2018. gadā Autoskola Einšteins panāca lielāko Latvijas autoskolu CredoAutoprieks pēc kursantu skaita. Tās sniegums ir augstā līmenī – vidēji 48% kursantu nokārto B kategorijas braukšanas eksāmenu ar pirmo reizi, turpretī teorijas eksāmenu ar pirmo reizi nokārto vidēji 96% kursantu.

Autoskolas kritums no 1. vietas 2016. gada topā uz 4. vietu 2018. gadā ir pamatojams ar Einšteina negodīgajām mārketinga aktivitātēm:

  • Monitoringā esam atklājuši, ka Einšteins manipulē ar pakalpojuma cenu, it sevišķi B kategorijas apmācībai. Šīs manipulācijas ir sevišķi biežas tieši soc. tīklos akciju laikā. Mūsu novērojumos esam piefiksējuši 3 dažādas cenas B kat. teorijas apmācībai (sk. galeriju ar ekrānšāviņiem). Kā minējām topa ievadā, tirgus vidējā cena ir ap 60 EUR, turpretī Einšteinam akciju ietvaros šīs cenas svārstījās no 41.00 līdz 99.95 EUR.
  • Arī ar B kategorijas praktiskās apmācības cenu tiek manipulēts. Piedāvātās cenas bieži vien nav godīgas – pat ja tiek reklamēts, ka braukšanas nodarbības cenas ir sākot no 25 EUR par nodarbību, braukšanas par zemo cenu bieži nav pieejamas, taču dārgās nodarbības par 31 EUR ir pieejamas. Tā kā paaugstinātās maksas nodarbības notiek ar CSDD eksāmenu mašīnām, kuras ir jaunas, tas mūs vedina domāt, ka ar nodarbību pieejamību tiek manipulēts, lai uz kursanta rēķina ātrāk “atpelnītu” nopirktos jaunos auto.
  • Ja cena tiek samazināta vienā aspektā, tā ir jākompensē no citiem ienākumiem. Esam saņēmuši informāciju, ka tas tiek darīts uz instruktoru rēķina, nemaksājot tiem par katru braukšanas nodarbību. Secīgi, pastāv liela iespējamība, ka instruktors apzināti pagarina apmācības laiku, lai spētu kompensēt savas peļņas iztrūkumu.

Šāds cenu dempings kropļo autoapmācības tirgu, neļaujot kursantam saprast patiesās izmaksas apmācību procesā. Akadēmiskā snieguma un kvalitātes ziņā Einšteins ir lieliska skola, taču iesakām ļoti rūpīgi izvērtēt apmācības izmaksas Einšteinā, iedziļinoties arī līguma nosacījumos, vai tajos nav kādas slēptās izmaksas. Vairākkārt esam norādījuši, ka jebkuras apmācības atlaides tiek “kompensētas” uz braukšanas nodarbību skaita paaugstināšanas – tātad apmācības būs dārgākas, nekā šķiet pirmajā mirklī.

Einšteins dod 50% atlaido paceļot standarta cenu

Einšteins paceļ dok.nof. līdz 40e un teoriju dempingo

Einšteins 60EUR teorija ar atlaidi no 109EUR

Einšteins 39EUR teorija, dokumenti 40EUR

Einšteins Cenu Manipulācija

Profils
5. Vieta
Autoskola Credo Autoprieks

CredoAutoprieks ir atgriezusies topa pieciniekā, pēdējo reizi ieņemot 5. vietu 2015. gada analīzē. Kā jau toreiz minējām, tā ir lielākā Latvijas autoskola. Tai ir vairāk nekā 15 gadu stāžs un filiāles 9 pilsētās.

Iepriekšējo gadu anti–topā izcēlām skolas līguma aspektus, kas liecināja par godprātīgas prakses trūkumu, kā arī brīdinājām par skolas tendenci manipulēt ar cenām, savulaik maldinot patērētāju ar saukļiem, kas slēpa patiesās kopējās apmācības izmaksas. 2018. gadā novērojām, ka CredoAutoprieks pacēla savu pakalpojumu cenas, tātad pietuvinot to patiesajai tirgus vērtībai. Ceram, ka tas norāda uz skolas vēlmi darboties caurspīdīgāk un godīgāk, un mūsu ieskats nozarē ir veicinājis šo virziena maiņu.

Skolas CSDD statistikas rādītāji 2018. gadā arī ir bijuši labi. Vidēji 88,5% kursantu ir nokārtojuši teorijas eksāmenu ar pirmo reizi, turpretī B kategorijas braukšanas eksāmenu nokārto vidēji 41% kursantu.

Profils

Balso par savu autoskolu

Balsot
2018 2017 2016 2015