2018 2017 2016 2015
1. Vieta 2. Vieta 3. Vieta 4. Vieta 5. Vieta

Kā jau minējām Latvijas autoskolu TOP 5, lielu uzsvaru šogad likām uz autoskolas-kursanta līgumu analīzi. Lūkojām atklāt, kā negodprātīgās autoskolas piesaista kursantu skolai, kad tas ir “uzķēries uz āķa”. Analīzes ietvaros pieprasījām līgumus visām Latvijas lielākajām autoskolām. Liels bija mūsu pārsteigums, kad vairākas skolas kategoriski atteicās to izsniegt (kas vainīgs, tas bailīgs?). Ņemot vērā, ka apmācības autoskolā ir viens no lielākajiem (un pirmajiem) jauna cilvēka pirkumiem dzīvē, šāda prakse pret patērētāju ir kategoriski nepieņemama.

2017. gada anti-TOPs ir tapis apvienojot lapas sekotāju negatīvā novērtējuma balsojumus ar mūsu autoskolu monitoringa secinājumiem, kurus esam veikuši sekojot autoskolu darbībai interneta vidē un vērtējot to mārketinga pieeju.

Novērojot, ka autoskolas liek zemus novērtējumus savu konkurentu Facebook lapās, vienlaicīgi mudinot saistītas personas likt 5-zvaigžņu novērtējumus pašu lapās, esam atteikušies no Facebook atsauksmju/reitingu analīzes monitoringa ietvaros, jo tās nav t.s. transakcijas atsauksmes - pārbaudīt neviens nevar, un vērtējumam bez komentāra ir ļoti niecīga vērtība.

Šī anti-TOPa mērķis ir mudināt pieminētās autoskolas uzlabot savu darbību, norādot uz to trūkumiem, nevis celt tām neslavu. Aicinām skolas 2018. gadā būt caurspīdīgākām un godīgākām pret patērētāju.

Vieta
Autoskola Mustangs

Autoskola Mustangs nav veikusi nekādus pasākumus savas reputācijas uzlabošanā vai līmeņa celšanā - jau trešo gadu pēc kārtas tā ir saglabājusi anti-TOPa 1. vietu.

Līgumu analīzes ietvaros atklājās, ka ne tikai skola atteicās izsniegt līgumu individuālai izskatīšanai neatkarīgi no iemesliem, piedāvājot paraugu apskatīt tikai klātienē, bet arī klātienē apskatāmais līguma “paraugs” bija parakstīts līgums, kas saturēja cita autoskolas kursanta personas datus. Par šo ir iesniegta sūdzība PTAC.

Arī skolas mārketinga aktivitātes turpina iet pa jau iemīto taciņu, un joprojām tiek aktīvi piedāvātas dāvanu kartes. Atgādinām, ka šāda tipa dāvanu kartes ir bezmaksas nodarbību kultivēšana: par katru piegādāto klientu, skola paņem daļu no instruktora ienākumiem par pirmajām braukšanas nodarbībām. Šis “iztrūkums” instruktora atalgojumā tiek secīgi kompensēts ar apmācības paildzināšanu.

Bieži atlikušās nodarbības instruktors piedāvā par “izdevīgāku cenu”, ja par tām tiek samaksāts tieši instruktoram, nevis caur skolu, kā likumā paredzēts. Šādas prakses rezultātā skolai pazūd kontrole par mācību procesa kvalitāti un iznākumu. Tāpat šī ir visu laiku Nr. 1 klientu sūdzība autoskolās, kuru Mustangs acīmredzami atsakās uzklausīt.

Profils
Vieta
Autoskola Gross

Lielos vilcienos jāsaka, ka Gross darbībā nekas nemainās nu jau 3 monitoringa gadus:

  • Diendienā Gross piedāvā īpašu apmācības cenu, kas liek apšaubīt pakalpojuma patieso vērtību;
  • Latviešu valoda gan viņu reklāmās, gan mājas lapas saturā ir acīmredzami sekundāra, un regulāri tiek pieļautas rupjas gramatikas kļūdas;
  • Nepārtraukti melo par saviem sasniegumiem, apgalvojot, ka skolai ir labākā CSDD statistika - tās vidējie rādītāji pēdējā pusgadā ir bijuši 40,96% praktiskajā eksāmenā (zem nozares vidējā: 42%) un 89,42% teorētiskajā eksāmenā, pārsvarā pat neierindojoties Latvijas lielāko autoskolu TOP5.

Autoskolas Gross administrācija atteicās izsniegt līgumu individuālai izskatīšanai, un klātienē apskatāmais “paraugs” saturēja cita kursanta personas datus. Līguma analīzē atklājās, ka tas ir drakonisks - ar “īpašo piedāvājumu” kursants tiek piesaistīts skolai, neļaujot tam brīvi izvēlēties citu autoskolu instruktoru praktiskajai apmācībai, kā arī tiek nesamērīgi sodīts par apmācības procesa neievērošanu.

Profils
Vieta
Autoskola Fortūna

Arī Autoskolā Fortūna šis gads ir pagājis bez pārmaiņām tās darbībā. Tās teorētiskā apmācība joprojām turas nozares vidējā līmenī, taču tās braukšanas apmācība ir manāmi zem vidējā nozares līmeņa (tikai 36,95% kursantu nokārto B kategorijas eksāmenu ar pirmo reizi). Redzot tās regulāri piedāvātos kuponus un atlaides, secinām, ka tas tiek darīts uz instruktoru atalgojuma rēķina, kas tieši atspoguļojas rezultātos.

Fortūna atteicās izsniegt autoskolas līgumu individuālai izskatīšanai.

Profils
4. Vieta
Autoskola Credo Autoprieks

Autoskolas CredoAutoprieks paradumi pievilināt jaunos kursantus ar akcijām nav mainījušies - mūsu Facebook monitoringā regulāri manījām bezmaksas teorijas apmācību piedāvājumu, kuru pavada sauklis “Maksā tikai par braukšanām”. Vēlamies norādīt, ka šis ir apgalvojums ir apzināti nepatiess, jo jebkuras apmācības izmaksas veido arī medicīniskās izziņas iegūšana, pirmās palīdzības kursi, CSDD u.c. pakalpojumi.

CredoAutoprieks līguma analīzē atklājās vairāki punkti, kas piesaista kursantu autoskolai - gan līguma laušanas gadījumā, gan izvēloties citas autoskolas instruktoru (kas ir likumā noteikta kursanta izvēles brīvība). Minēto punktu neievērošanas gadījumā tiek piemērotas ievērojamas naudas soda sankcijas. Kopumā jāsaka, ka līgums nepierāda godprātīgu praksi.

Profils
5. Vieta
Autoskola Lemurs

Autoskola Lemurs ir jauna skola, kas ir dibināta tikai 2017. gadā. Tā pasniedz sevi kā “vienu no labākajām mūsdienīgajām autoskolām Latvijā”, kuras komandu veido “pieredzējuši profesionāļi”. 2017. gada otrajā pusē tās CSDD statistikas dati liecina pretējo - tikai 78,18% kursantu nokārtoja teorijas eksāmenus ar pirmo reizi, kas ir krietni zem vidējā statistikas rādītāja (noteiktajā periodā: 87,56% sekmība). B kategorijas eksāmenu noteiktajā periodā kārtoja neliels kursantu skaits, kas liedz objektīvi izvērtēt skolas sniegumu praktiskajā apmācībā.

Vēršam vērību, ka mājas lapā vienas braukšanas nodarbības cena par akadēmisko stundu ir norādīta sākot no 10 EUR, taču šī cena ir spēkā tikai tad, ja tiek izvēlēts kāds no skolas instruktoriem. Aicinām padziļināti iepazīties ar skolas līguma nosacījumiem un vai šī cena piesaista kursantu pie skolas.

Lemurs, līdzīgi jau izkoptajai Mustanga pieejai, arī piedāvā dāvanu kartes (pamatojumu, kāpēc šī prakse ir spilgts “sarkanais karogs”, lasi augstāk).

Izvērtējot skolas darbību, varam piebilst, ka skola ir tiešs piemērs tam, kā vārdi “profesionāls” un “kvalitatīvs” ir zaudējuši savu patieso nozīmi - tie izmantoti gan saukļos, gan skolas aprakstā, taču praksē tie neatspoguļojas.

Profils

Balso par savu autoskolu

Balsot
2018 2017 2016 2015